6. díl - Detekce a měření anomálií na digitálním osciloskopu

V dnešním díle se budeme věnovat praktické ukázce jak zachytit anomální jevy v měřeném signálu pomocí osciloskopu Teledyne LeCroy, za využití jejich unikátních funkcí jako je History a WaveScan.

Technický seriál - Rady a tipy při výběru osciloskopu

Autor Bohumil Vítovec 

 

Osciloskopy Teledyne LeCroy disponují obrovským množství softwarových funkcí, ale dvě bych chtěl v tomto článku zdůraznit, uživatelé osciloskopů LeCroy si zajisté všimli těchto tlačítek na přední straně přístroje: HistoryWaveScan.

Občas jsem se na seminářích setkal s otázkou : Jak mám nastavit osciloskop na hledání něčeho co nevím jak vypadá?“ 

Anomálie je rozdílný stav od normálního průběhu. A dost často se může jednat o jevy, které není trigger osciloskopu schopen zachytit.

Mějme obdélníkový signál připojený k osciloskopu standartní pasivní sondou.

6. díl - Detekce a měření anomálií na digitálním osciloskopu wavescan_and_history_buttons_on_teledyne_lecroy_oscilloscope.jpg

Obrázek 1: V obdélníkovém signálu se projevuje horizontální nestabilita při triggeru nastaveném na vzestupnou hranu, tj obr. občas zakmitne.

6. díl - Detekce a měření anomálií na digitálním osciloskopu teledy_lecroy_osscilocope_signal_7-1.jpg

  

Obrázek 2: Zapnutím persistence vidíme kde dochází k nestabilitám signálu.

Display setup lze krom doby a typu persistence nastavit nespojování dat, aby došlo ke zvýraznění anomálních jevů.

V menu History si přehrajeme posledních několik zaznamenaných akvizičních oken.

Obrázek 3: V History modu si přehrajeme několik zaznamenaných událostí dokud nenalezneme jev který nás zajímá, v dolní části obrazovky je zobrazen Zoom.

6. díl - Detekce a měření anomálií na digitálním osciloskopu teledy_lecroy_osscilocope_signal_4.jpg

 ​Obrázek 4: Vypneme persistenci a opět spojíme data, anomální jev na vzestupné hraně signálu, je mnohem více znatelný, záznam si můžeme uložit pro pozdější analýzu.

6. díl - Detekce a měření anomálií na digitálním osciloskopu teledy_lecroy_osscilocope_signal_5.jpg

Nastavíme Zoom abychom hledanou událost viděli detailněji. A pomocí kurzorů odečteme potřebné parametry pro identifikaci hledané anomálie.

  ​

Obrázek 5: Odečtení parametrů průběhu signálu pomocí kurzorů.

Nakonec aktivujeme funkci WaveScan a nastavíme parametry hledané anomálie, a činnost kterou má osciloskop vykonat po její detekci, v našem případě se zastaví akvizice zvýrazní se zachycená oblast a zazoomuje na danou událost, v případě více událostí v jedné akvizici, uloží WaveScan všechny zachycené události i s časy do tabulky, ve které lze mezi jednotlivými událostmi přepínat a Zoom se přesune na požadovanou událost, tímto způsobem lze WaveScan odladit na přesně definované jevy.

Obrázek 6: Aktivní vyhledávání funkcí WaveScan.

WaveScan lze nastavit na nepřeberné množství jevů, v případě použití parametrů z měření lze výsledky i statisticky zpracovávat. Například online vynášet měřené jevy do Histogramu či Trendu. Vše bylo měřeno na přístroji Teledyne LeCroy HDO6054  se zdrojem signálu WaveSource100. 

V tomto seriálu si neklademe za cíl hodnotit, která značka je nebo není nejlepší. Chceme pouze čtenáře upozornit na častá omezení a úskalí, která nemusí být na první pohled při výběru osciloskopu pro vaší práci zřejmá. Chceme vám poskytnout určitý nadhled při výběru nového osciloskopu. Informace, které v seriálu uvádíme, vychází z našich dlouholetých zkušeností s osciloskopy a především s přístroji Teledyne LeCroy, z veřejně dostupných informací a technické dokumentace ostatních výrobců. Abychom se nezabývali touto problematikou jen v teoretické rovině, zaměříme se na technické parametry přístrojů a různé způsoby měření. 

Obsah tohoto seriálu můžete také ovlivnit! Uvítáme vaše komentáře, návrhy témat, vaše zkušenosti, které můžete zasílat na email bohumil.vitovec@blue-panther.cz.

Stejně tak se můžete ozvat, pokud potřebujete radu na míru!

Další díl / Všechny díly

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Kontaktuje nás

Bohumil Vítovec
Telefon: +420 604 273 701

Dokumenty ke stažení

Fotografie

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO 9000

Velmi rychlé čtyřkanálové digitální osciloskopy řady HDO 9000s šířkou pásma 1 GHz až 4 GHz, pamětí až 128 Mpts na kanál a rychlostí vzorkování až 40 GS/s. Poskytují výjimečnou věrnost signálu s 10bitovým rozlišením.

Osciloskop Teledyne LeCroy WaveRunner 9000

Čtyřkanálové digitální osciloskopy s šířkou pásma 500 MHz až 4 GHz, pamětí až 128Mpts na kanál a vzorkováním až 40 GS/s. Nadstardatní sada nástrojů pro zpracování elektronických signálů. Pohodlné uživatelské rozhraní MAUI a širokoúhla 15.4" dotyková obrazovka.

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO6000A a HDO6000A-MS

Digiální osciloskop Teledyne LeCroy s rozlišením 12 bitů, šířkou pásma 350 MHz až 1 GHz, pamětí až 250 MS na kanál, vzorkováním 10 GSa/s a možností rozšíření o interní 16. kanálový logický analyzátor.

NOVINKA! Osciloskop Teledyne LeCroy HDO6000B a HDO6000B-MS

Digitální osciloskop Teledyne LeCroy s rozlišením 12 bitů, šířkou pásma 350 MHz až 1 GHz, pamětí až 250 MS na kanál, vzorkováním 10 GSa/s, součástí osciloskopu je interní arbitrární generátor, s možností rozšíření o interní 16. kanálový logický analyzátor. Osciloskop má dotykovou obrazovku o velikosti 15.6 palců a rozlišení 1920x1080px

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO4000A a HDO4000A-MS s převodem 12 bitů

12bitové čtyřkanálové digitální osciloskopy s šířkou pásma 200 MHz až 1 GHz, pamětí až 50 M na kanál, vzorkováním 10 GSa/s a možností rozšíření o interní 16kanálový logický analyzátor.

Osciloskopy

Stolní laboratorní osciloskopy až do šíře pásma 100 GHz a vzorkování až 250 GS/s z produkce Teledyne Lecroy a GW Instek