3. díl - Efektivní počet bitů u osciloskopu
Efektivní počet bitů rozlišení osciloskopu
Seriál - Rady a tipy při výběru osciloskopu
Autor Bohumil Vítovec
3. díl - Efektivní počet bitů
Při pročítání informací uvedených v manuálech o osciloskopech, se můžeme setkat s tím, že vertikální hodnota rozlišení osciloskopu není v manuálu uvedena jako celé číslo v bitech. Nejedná se o reálnou fyzickou hodnotu rozlišení AD převodníku, ale o takzvaný ENOB (efektivní počet bitů). Na co si dát při výběru nového osciloskopu v souvislosti s ENOB pozor, se dozvíte v tomto článku.
Podívejme se na definici ENOB:
ENOB je měřítko dynamického rozsahu analogově digitálního převodníku (ADC) a jeho souvisejících obvodů. Rozlišení ADC je určeno počtem bitů používaných k reprezentování analogové hodnoty, přičemž v zásadě poskytují úrovně signálu 2N pro N-bitový signál. Nicméně, všechny skutečné obvody ADC zavádějí šum a zkreslení. ENOB specifikuje rozlišení ideálního obvodu ADC, které by mělo stejné rozlišení jako uvažovaný obvod.[1]
Při pročítání manuálu v souvislosti s ENOB vám doporučujeme, položit si následující otázky:
-
Hovoří uvedená hodnota ENOB v manuálu osciloskopu o soustavě zesilovač – převodník?
-
Měl autor manuálu na mysli ENOB celého systému a výsledných dat viz. obrázek 1?
-
Víme, za jakých podmínek se ENOB měřil?
Obrázek 1:
Vysvětluje grafický význam ENOB při měření průběhu signálu. Je zřejmé, že čím vyšší ENOB, tím lépe se odliší užitečný signál od šumu. Dost podstatné je také, zda je ENOB měřený při sínusovém či obdélníkovém průběhu signálu a při jaké frekvenci.[5]
Při bližším pohledu na ENOB, začíná být zřejmé jak se může uvažování o efektivní hodnotě zkomplikovat. Nesmíme zapomenout, že hodnota ENOB je hodnota značně závislá na frekvenci signálu. V předešlých dílech našeho technického seriálu jsme se věnovali různým metodám jak ENOB navýšit a za jakou cenu, včetně ukázání praktického příkladu ENOB na osciloskopech od Teledyne LeCroy [12b ADC, 15ENOB] a Rohde&Schwarz [8b ADC, 16ENOB].
Tato tématika je velmi rozsáhlá, proto pro vás všechny, kteří byste do tohoto tématu chtěli proniknout hlouběji, uvádíme odkazy na odbornou literaturu, ve které najdete komplexní informace o ENOB, včetně všech parametrů [2][3][4][5]. V doporučených materiálech najdete také vysvětlující teorii, v čem je parametr ENOB užitečný. Například jakmile použijete dolnofrekvenční filtry, máte větší odstup signál-šum (SNR) a tím i větší ENOB. Ale pozor! Pokud je ENOB větší nebo roven počtu bitů AD převodníku přístroje, je dobré si uvědomit jak je této hodnoty dosaženo a při jakých podmínkách nastavení přístroje. Vždy se totiž jedná o matematickou či statistickou úpravu signálu, která může degradovat naměřená data.
Pokud zvažujete koupi nového osciloskopu, určitě doporučujeme uvedené hodnoty parametru ENOB chápat v důležitých vzájemných souvislostech. Pokud není definováno, při jakých podmínkách byla hodnota ENOB změřena a k čemu je vztažena, nemá tento údaj vypovídající hodnotu.
Zdroje:
[1]https://en.wikipedia.org/wiki/Effective_number_of_bits [cit. 13.9.2018]
[2]Computation of Effective Number of Bits, Signal to Noise Ratio, &
Signal to Noise & Distortion Ratio Using FFT
[cit. 13.9.2018]
https://cdn.teledynelecroy.com/files/appnotes/computation_of_effective_no_bits.pdf
[3]DesignCon 2017
UnderstandingVerticalResolution inOscilloscopes
[cit. 13.9.2018] https://cdn.teledynelecroy.com/files/whitepapers/designcon-2017-understanding-vertical-resolution.pdf
[4]Kester, Walt (2009), Understand SINAD, ENOB, SNR, THD, THD + N, and SFDR so You Don't Get Lost in the Noise Floor
[cit. 13.9.2018]
[5] Understanding Frequency Performance Specifications
https://www.ni.com/white-paper/3359/en/#toc7
[cit. 13.9.2018]
Dotaz na další podrobnosti
Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.
Vyplněním formuláře a potvrzením linku, který obdržíte na vámi uvedený email, dáváte souhlas se zpracováním vámi uvedených údajů a jejich použitím společností Blue Panther, s.r.o. za účelem budování obchodního vztahu s vámi.
Více informací o zpracování vašich údajů naleznete na
www.blue-panther.cz/ochrana-osobnich-udaju.
Kontaktuje nás
Bohumil Vítovec
Telefon: +420 604 273 701
Osciloskop Teledyne LeCroy řady WaveSurfer 3000z
Osciloskop Teledyne LeCroy řady WaveSurfer 3000z mají 10,1" kapacitní dotykový displej, nejdelší paměť a nejhlubší nástrojovou sadu - to vše za přijatelnou cenu.

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO4000 a HDO4000-MS s převodem 12 bitů
12bitové čtyřkanálové a dvoukanálové digitální osciloskopy Teledyne LeCroy s šířkou pásma 200 MHz až 1 GHz, pamětí až 50 M na kanál, vzorkováním 2,5 GSa/s a možností rozšíření o interní 16kanálový logický analyzátor.

Osciloskopy Teledyne LeCroy WavePro HD
Osciloskopy řady Teledyne Lecroy WavePro HD s převodem 12bitovou a technologii HD4096 a šířkou pásma 8 GHz.

Osciloskop řady Teledyne LeCroy HDO8000A
Osmikanálové osciloskopy Teledyne LeCroy řady HDO8000A s šířkou pásma od 350 MHz do 1 GHz s dvanáctibitovými AD převodníky pracujícími na frekvenci 10 GHz.

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO6000A a HDO6000A-MS
Čtyřkanálový paměťový osciloskop Teledyne LeCroy s rozlišením 12 bitů, šířkou pásma 350 MHz až 1 GHz, pamětí až 250 M na kanál, vzorkováním 2,5 GSa/s a možností rozšíření o interní 16. kanálový logický analyzátor.

Osciloskop Teledyne LeCroy HDO 9000
Velmi rychlé čtyřkanálové digitální osciloskopy řady HDO 9000s šířkou pásma 1 GHz až 4 GHz, pamětí až 128 Mpts na kanál a rychlostí vzorkování až 40 GS/s. Poskytují výjimečnou věrnost signálu s 10bitovým rozlišením.

Analyzátor pohonů Teledyne LeCroy MDA800A
Osmikanálový analyzátor pohonů Teledyne LeCroy MDA800A s šířkou pásma od 350 MHz do 1 GHz s dvanáctibitovým převode

Osciloskop LeCroy WaveMaster 8Zi-A
Digitální čtyřkanálový osciloskop LeCroy s šířkou pásma od 4 GHz do 45 GHz, vzorkovací rychlostí až 120 GSa/s a délkou záznamu až 256 M na každý kanál.

Osciloskop Teledyne LeCroy WaveRunner 8000
Nové čtyřkanálové digitální osciloskopy s šířkou pásma 500 MHz až 4 GHz, pamětí až 128Mpts na kanál a vzorkováním až 40 GS/s. Nejhlubší soubor nástrojů ve svém oboru a zdokonalené uživatelské rozhraní pro usnadněné odstraňování chyb při ladění systémů.
