Aktuality a novinky O nás Kontakt

Vibrodiagnostika motorů

Prediktivní údržba znamená dělat rozhodnutí o výměně částí strojů a zařízení během plánované údržby, ještě dřív než jsou úplně zničeny a způsobí tak úplné zastavení výrobního procesu.

Tento přístup vyžaduje důslednou analýzu dat nasbíraných během měření pomocí diagnostických zařízení.

Měření vibrací rotačních součástí stroje je je jedním z diagnostických nástrojů, který dokáže zjistit zhoršení stavu stroje 1 až 9 měsíců před samotným selháním.

Zvýšené vibrace mohou být způsobeny následujícími důvody:

  • Nevyvážením;
  • Nesouosostí;
  • Mechanickou vůlí;
  • Poškozenými ložisky;

Pro měření obecné hladiny vibrací můžete použít vibrometr Fluke 805FC, který pracuje s rozsahem 10 Hz až 10 kHz. Pomocí tohoto vibrometru můžete měřit také činitel výkyvu (ČV). Činitel výkyvu ukazuje poměr špičkových hodnot vůči efektivní hodnotě (RMS). Díky tomuto poznatku je možné odhalit chyby v ložiscích vnějších nebo vnitřních kroužků (viz obrázek 1). Činitel výkyvu je měřený ve frekvenčním rozsahu 4–20 kHz.

 

Obrázek 1

Vibrometr Fluke 805FC je vybaven 3-osým akcelerometrem pro měření vibrací. A také snímačem síly přiložení hrotu na měření vibrací. Díky tomuto snímači si mohou být uživatelé jistí, že je vibrometr přitlačen k měřenému povrchu dostatečnou silou. Toto je znázorněno rozsvícením příslušné LED diody během měření.

Obrázek 2

Vibrometr 805FC je také vybaven funkcí Fluke Connect. Vestavěný komunikační modul umožňuje připojení k datovému cloudu, do kterého se odesílají všechna data. Použitím smartphonu, který slouží jako prostředník mezi měřícím zařízením a cloudem, můžete přiřazovat měření vibrací k danému soustrojí (předdefinovanému zařízení (jako např. elektrický motor)).
Díky funkci Fluke Connect je možné sdílet data s ostatními uživateli aplikace, kteří jsou členy vašeho týmu. Můžete také požádat člena týmu o jeho pomoc. Služba Fluke Connect je také dostupná přes webový prohlížeč. Software Fluke Connect je dostupný na adrese https://connect.fluke.com/. Po přihlášení k vašemu účtu máte přístup k databázi. A co víc, k dispozici je také analytická funkce, která zobrazuje stav diagnostikovaného zařízení. 

V případě více dotazů nebo zájem o tento produkt nás kontaktujte (například formulářem níže).

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Tomáš Kmoch
Telefon: +420 603 437 182 - pracoviště České Budějovice

Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724