Aktuality a novinky O nás Kontakt

Šest parametrů v pěti minutách - ProSim 8

Časově efektivní testování monitorů pacienta se simulátorem vitálních funkcí ProSim 8

Jedním z problémů, kterým čelí biomedicínský technik, je ověřování funkčního výkonu na velkém počtu pacientských monitorů. Obvykle Váš CMMS software vytvoří seznam monitorů podle modelu nebo oddělení, které je naplánováno na preventivní údržbu každých šest nebo dvanáct měsíců. Ve většině zařízení musí být monitory zkontrolovány tzv. na místě, tj. v místě, kam jsou přiřazeny.

Jen zřídka je možné si dovolit ten luxus a vzít je na do laboratoře, kde mohou být kontrolovány v systematickém, uspořádaném sledu. Ale je to ve většině případů praktické? Ve většině situací je nutné ověřit umístění monitorů, pak se diplomaticky zeptat klinických pracovníků na přístup k monitorům, které často vyžaduje provedení PMS tak rychle, jak jen je to možné.

Tato situace podtrhuje hodnotu simulátoru, který obsahuje všechny klinické parametry, čímž se minimalizuje počet zkušebních zařízení a souvisejícího příslušenství, kabelů a napájecích modulů potřebných pro každý ověřovací postup. Ideální simulátor také disponuje přednastavenými sadami abnormálních stejně jako normálních hodnot nebo průběhů potřebných pro testování každého monitoru pacienta, od základních NIBP strojů v ambulanci až po plně multiparametrové monitory na kardiovaskulárním anesteziologickém pracovišti.

 

Fluke ProSim 8 poskytuje předvolby pro šest nejčastěji používaných parametrů:

• elektrokardiograf (EKG)

• neinvazivní krevní tlak (NIBP)

• invazivní krevní tlak (IBP)

• saturace kyslíkem (SpO2)

• dýchání

• teplota

 

Při prvním zapnutí je výchozí nastavení "Normal" na těchto šest hodnot, a uživatel si může zvolit "hypertenzní" nebo "hypotonické" nastavení.

Pokud jde o čas, NIBP je jedinečný mezi těmito parametry, protože vyžaduje zkoušenou jednotku, (UUT) k natlakování manžety nebo nádrže, pak pomalu tlak klesá a zároveň vymezuje systolický, diastolický a střední arteriální tlak. V počátečním NIBP cyklu se typický monitor natlakuje do 160 mm Hg. Když je simulovaný systolický tlak 120 mmHg, UUT úspěšně zjistí hodnotu systolického tlaku a uloží ji do paměti pro použití v příštím NIBP cyklu. Při spuštění dalšího cyklu většina NIBP monitorů bude čerpat až na hodnotu mírně nad poslední systolický tlak na základě předpokladu, že pacientův systolický tlak se významně od posledního cyklu nezvýšil. Nicméně v případě, že další simulovaný systolický tlak je nastaven jako "hypertenzní", např. 200 mmHg, bude UUT "hledat" pro spodní ("normální") systolický tlak.

Vzhledem k tomu, že bude detekovat pulsace okamžitě, stanoví jeho software, že nový systolický je vyšší, a přikáže nový NIBP cyklus. V některých monitorech se při druhém cyklu nemusí ještě hodnota nového systolického tlaku objevit, takže je vyžadován třetí pokus. To vše bude vyžadovat více času, takže správné pořadí přednastavení testu činí velký rozdíl v celkovém času potřebného k důkladné funkční zkoušce.

S cílem minimalizovat čas potřebný pro stanovení NIBP doporučujeme otestovat v následujícím pořadí přednastavení: "hypertenzní", pak "normální", poté "hypotonický". Většina monitorů bude vyžadovat další pokus o nalezení vysoké systolické hodnoty při prvním cyklu, ale NIBP cykly pro následující předvolby budou provedeny v jednom pokusu.

Naše validace ukazují, že po krátkém seznámení může technik vyzkoušet monitor pro všech šest parametrů ve všech třech přednastavených konfiguracích za méně než pět minut.

Navrhovaný postup:

1. Připojte zkoušenou jednotku do Prosim ™ 8 s vhodným EKG, NIBP připojením zkušební sestavy, senzory pulzního oxymetru a adaptéry pro invazivní krevní tlak a teplotu.

2. Zapnutí UUT a ProSim 8. (Nastavte NIBP funkce na UUT do manuálního režimu, pokud je to nutné.)

3. Zvolte přednastavené tlačítko "hypertenzní" na ProSim 8.

4. Zahajte NIBP cyklus na UUT, zatímco je stanovován NIBP, zda je jiný pět

parametry jsou v rámci tolerancí pro UUT.

5. Když je stanoven NIBP, ověřte, zda jsou hodnoty v rámci tolerancí pro UUT.

6. Vyberte přednastavené tlačítko "normal" na ProSim 8.

7. Opakujte kroky 4) a 5)

8. Zvolte přednastavené tlačítko "hypotenzní" na ProSim 8.

9. Opakujte kroky 4) a 5)

Pro testování monitoru do větší hloubky použijte automatický postup dostupný přes tlačítko "Speciální funkce“. Díky této funkci můžete některý parametr nebo klinický stav kontrolovat v mnoha přednastavených bodech s minimem kláves (viz Uživatelská příručka ProSim 8, strana 55).

Zkušební zařízení péče o pacienta může být logistickou výzvou a je vždy nebezpečí, že bude zkráceno, aby bylo splněno časové omezení. Pomocí přednastavených hodnot pro normální provoz stejně jako abnormální klinické stavy může plně funkční simulátor jako ProSim 8 umožnit technikovi testování monitoru pacienta důkladně v minimálním čase.