Osciloskop LeCroy LabMaster 10Zi
Modulární 60GHz real-time osciloskop LeCroy LabMaster 10Zi
Americká firma LeCroy stále úspěšně zvyšujesvůj technologický náskok před svými konkurenty na trhu s osciloskopy. Na začátku nové- ho roku firma LeCroy představila 60GHz real-time modulární osciloskop LabMaster 10Zi (obr. 1), který může svým uživatelům při své maximální konfiguraci poskytnout až 10 kanálů sšířkou pásma 60 GHz, vzorkovací frekvencí 160GS/s a1024 body nakaždý zkanálů, nebo 20 kanálů sšířkou pásma 36 GHz, vzorkovací frekvencí 80 GS/s a 512 body na každýz kanálů.
Obr. 1 Řídicí jednotka a dvě 60GHz akviziční jednotky modulárního osciloskopu LeCroy LabMaster 10Zi
Osciloskop se skládá z jedné řídicí jednotky a jedné až pěti čtyřkanálových akvizičníchjednotek. To umožňuje postupné rozšiřováníosciloskopu o další kanály. Řídicí jednotkaje vybavena velkým 15,3palcovým dotykovým displejem, ovládacími prvky, a především dvěma šestijádrovými serverovými procesory Intel Xeon X5660 a až 192 GB RAM,které zajišťují extrémně rychlé matematickézpracování naměřených dat. Každá z akvizičních jednotek může mít různou šířku pásma,
a to 25, 30, 36, 50 a 60 GHz. Precizní vzájemnou synchronizaci kanálů zajišťuje patentovaná technologie ChannelSync pomocí 10GHzhodinového signálu. Šumový práh jitteru dosahuje jen neuvěřitelných 100 fs rms. Dataz akvizičních pamětí jednotlivých modulů osciloskopu proudí do řídicí jednotky k rychlé-
mu zpracování po vícenásobných sběrnicích PCIe.
Těchto bezkonkurenčních parametrů bylo dosaženo díky novému čipu založenému na 0,13mikronové technologii 8HP SiGe společ-
nosti IBM Semiconductor aprověřené technologii „frekvenčního prokládání" DBI (Digital Bandwidth Interleave) sedmé generace.
Princip „frekvenčního prokládání" DBI je zjednodušeně naznačen na obr. 2. Vstupní signál ve frekvenčním pásmu 0 až 60GHz je v diplexeru rozdělen pomocí frekvenčních filtrů přibližně napoloviny dodvou subpásem. Dolní propust (DP) vyčleňuje ze signálu pásmo 0 až 30 GHz. Tento signál je zpracován standardním způsobem pomocí zesilovače a vzorkovacího obvodu. Výsledné vzorky signálu jsou po digitalizaci uloženy v akviziční paměti.
Pásmová propust (PP) odděluje ze signálu horní pásmo zhruba od 30 do 60 GHz. Tento signál je pomocí směšovače, lokálního oscilátoru (LO) a mezifrekvenčního filtru (PP) přeložen do pásma 0 až 30 GHz, kde je pak zpracován již výše popsaným standardním způsobem.
Nakonec je tento digitální signál matematicky převeden pomocí digitálního signálového procesoru (DSP) zpět do původního pásma 30 až 60 GHz a zkombinován s digitálním signálem ze spodního subpásma tak, aby společně vytvořily kompletní digitální signál v pásmu 0 až 60 GHz.
Obr. 2 Princip „frekvenčního prokládání" DBI
Mezi nejvýznamnějšími aplikacemi osciloskopu LeCroy LabMaster 10Zi jmenujmenapř. vývoj systémů DP-QPSK a 16-QAM
optických koherentních modulací a vysokorychlostních systémů SerDes. Velký počet kanálů pak umožňuje provádět měření na systémech MIMO.
Na osciloskopu jsou samozřejmě k dispozici i tradiční nástroje, jako diagramy oka,měření a analýza jitterů, certifikační testya dekódování sériových sběrnic PCIe, USB3.0, 10Gb Ethernet, InfiniBand, Fibre Channel, SATA a mnoho dalších.
Více podrobnějších informací o osciloskopech LeCroy získáte u výhradního zástupcespolečnosti Blue Panther, s. r. o
Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.
Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724 - pracoviště Praha
Ing. Tomáš Kmoch
Telefon: +420 603 437 182 - pracoviště České Budějovice