Aktuality a novinky O nás Kontakt

Měření při údržbě pohonů a motorů analyzátorem Fluke MDA 550

Proč je dobré vědět co se děje na pohonu a nestačí jen čekat, až dojde k poruše

Dnešní průmyslové podniky, a nejen ty využívají z mnoha důvodů více a více pohonů s elektronickým řízením otáček - měničů.

Motorů přímo připojených na elektrickou síť je stále méně, a i ty, které dříve byly rozbíhány přepínání Y/D jsou připojeny různými „soft“ startéry, tedy tako prvky vykonové elektroniky.

MDAObr1

Důvodem je jednak technologie výroby, ale i snížení spotřeby. Důvod úspor je významný, neboť pohony spotřebovávají statisticky až 70% celkové elektrické energie v průmyslu.

Provoz pohonů také zásadním způsobem ovlivňuje plynulost výroby, tudíž každá porucha způsobuje značné ztráty.

Udržování pohonů v optimálních podmínkách vede tedy k minimalizaci jejich spotřeby, ale i redukci počty poruch. Je tedy ekonomicky výhodné znát stav pohonů, a tedy jej průběžně ověřovat.

Měření a ověřování elektrických a teplotních parametrů pohonů je zásadní činností přinášející  výhody. Tato činnost se bohužel velmi zanedbává.

V seriálu článků se budeme zabývat měřeními, která je vhodné provádět pro ověření zdravotního stavu pohonů v průběhu jejich života.

Při popisu jednotlivých měření budeme postupovat logický od napájecích svorek pohonu, přes měření na vnitřním mezi-obvodu a výstupních svorkách měniče, až k měření na vlastním motoru. Do měření zahrneme i jeho hřídeli, tak jak je naznačeno v blokovém schématu na obrázku.

Při popisu měření a vyhodnocování jednotlivých parametrů budeme pro jednoduchost předpokládat, že měnič (regulátor otáček) využívá k řízení pulzně šířkovou modulaci (PWM) a připojený motor je střídavý motor s kotvou na krátko protože popsané měřicí postupy lze použít obecně.

V seriálu se nebudeme zabývat problematikou mechanických měření, jako je například měření vibrací a souososti ani mazáním. Nicméně se zastavíme u problému hřídelového napětí a ložiskových proudů, možnosti jejich identifikace a měření.

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724