Pět tipů jak získat kvalitní termo-snímek

Jak na kvalitní termosnímek

 

Termokamera_akce1

Kvalita termo-snímku je mnohem víc než jen estetika. Na rozdíl od fotografie je zde důležité určit konkrétní oblasti, které mohou být znepokojující. Jednoduchý způsob, jak to zajistit je:

KVALITA SNÍMKU  = zaostření + optika + prostorové rozlišení (pixely + zorné pole).

Zaostření

Zaostření přímo ovlivňuje kvalitu vašeho snímku a také přesnost údajů o měření teploty, kterou zachycujete pomocí infračervené kamery. Mít rozmazaný snímek je horší než žádný snímek. Pokud je váš snímek nezaostřený, může být vaše měření o 20 stupňů méně nebo více. Nezapomeňte zvolit vhodný typ ostření, ruční nebo automatický tak, aby odpovídal typickým vzdálenostem k cíli pro vaše kontroly.

Optika

Materiály používané pro čočky infračervených kamerách určují, jak účinně je infračervená energie přenášena na detektor, a tím přímo ovlivňuje kvalitu vašeho obrazu. Ztráta příliš velkého množství infračervené energie prostřednictvím optiky může vést ke ztrátě detailů v obraze. Germanium je nejúčinnějším materiálem pro přenos energie do detektoru a používá se ve speciálních povlacích na kvalitních infračervených objektivech.

Rozlišení detektoru (počet pixelů)

Počet pixelů detektoru (rozlišení detektoru) na infračervené kameře je klíčovým faktorem kvality snímku. Každý pixel detekuje danou teplotu ve své oblasti v ploše cíle. Čím více pixelů detektoru se zaměřuje na cíl, tím více detailů na snímku a přesné měření máte.

Zorné pole

Zorné pole ( ve specifikacích FOV) pracuje ruku v ruce s rozlišením detektoru při určování kvality obrazu. FOV definuje oblast, kterou snímač vidí v daném okamžiku. Požadavky na FOV se liší v závislosti na aplikaci. Například širší FOV je vhodnější pro prohlídku budovy nebo pro detailnější pohled na elektrický rozvaděč. Na velké vzdálenosti jsou malé objekty lépe zobrazovány kamerou s úzkým FOV.

Prostorové rozlišení

Vzhledem k tomu, že jak rozlišení detektoru, tak FOV hrají klíčovou roli v detailu infračerveného snímku, je dobré vědět, že prostorové rozlišení - měřené v mRad - bere v úvahu oba tyto parametry. Prostorové rozlišení lze považovat za způsob, jak definovat nejmenší velikost objektu, který lze detekovat. Čím nižší je hodnota prostorového rozlišení, tím lepší je detail a kvalita obrazu v dané vzdálenosti.

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724

Fotografie