Aktuality a novinky O nás Kontakt

Jak správně zvolit teplotní průmyslový kalibrátor

Jak zjistíte, která teplotní pec bude nejvhodnější vaši práci? Zde je několik nejdůležitějších věcí, které je třeba mít na paměti.

Desítky výrobců suchých pícek na celém světě vyrábí stovky různých modelů. Jak zjistíte, který bude pracovat nejlépe a který se nejlépe hodí pro Vaši práci? 

Porozumět svým potřebám

Kalibrační pícky mají mnoho vlastností a může být obtížné se v nich orientovat. Abyste si stanovili, které vlastnosti budou nejdůležitější pro vás, musíte se zamyslet nad účelem jejich použití. Bude to v laboratoři nebo v terénu? Jaký rozsah teplot využijete? Jaký typ propustnosti potřebujete? Chcete maximalizovat propustnost rychlostí nebo kapacitou? Jak přesné jsou termokamery, které budete testovat ve Vaší pícce a jak přesná tedy pícka musí být? Budete chtít Vaši kalibraci automatizovat? A tak dále.

Rozsah teplot

V ideálním případě Vaše pícka pokryje všechny teploty, při kterých musí být vaše teploměry kalibrované, včetně malé rezervy. Buďte také opatrní při vyhodnocení specifikací nejnižšího limitu.

Spolehlivost

Čím častěji budete pouštět Váš zdroj z jednoho extrémního teplotního konce k druhému, tím kratší bude jeho životnost. To je pravda zejména pro „studené“ suché pícky, které jsou založeny na termoelektrickém chlazení. Životnost těchto zařízení se zkrátí nadměrným používáním při maximální teplotě jejich rozsahu. Pokud Vaše aplikace vyžaduje jeden z těchto způsobů použití, zvažte nákup další jednotky pro vysoké teploty. Dávejte si také pozor na bloky a vložky z rozložitelného materiálu. Měď má např. skvělé tepelné vlastnosti, ale může rychle oxidovat a olupovat se.

Přesnost

Snímač vnitřní kontroly ve Vašem zařízení je poměrně levný a nemá robustní výkonové charakteristiky dobrých referenčních termistorů nebo PRT. Pokud je to RTD (většinou to tak je), je předmětem posunu z mechanického šoku a může vykazovat nízkou hysterezi. Na druhé straně může být vhodný pro Vaši aplikaci. Čidlo pro kontrolu a zobrazovací systém bylo pravděpodobně kalibrováno proti vysoce kvalitnímu referenčnímu PRT. Nicméně referenční PRT bylo vloženo do určitého zdroje v určité hloubce a má určitý snímač konstrukce. Zvláštní tepelné a mechanické vlastnosti referenčního PRT (délka čidla, umístění, vodivost atd.) byly v podstatě „vkalibrovány“ do Vašeho suchého zdroje. Takže pokud kalibrujete stejně konstruovaný senzor, který je umístěn na stejném místě jako referenční PRT použité ke kalibraci pícky, přesnost Vašeho zobrazení nemusí být taková, jaká je deklarována. Vnější referenční teploměry jsou obecně přesnější než senzory s vnitřní kontrolou.

Stabilita

Evropská asociace Národního metrologického institutu ve svém dokumentu EURAMET Cg-13/V.01 definuje stabilitu jako kolísání teploty „ve více než 30minutové periodě“. Buďte opatrní, abyste se příliš nespoléhali na indikátor stability na displeji zdroje. Rozlišení displeje a filtrační techniky mohou omezit jeho schopnost ukázat nestabilitu. A stabilita řídicího senzoru má omezený význam pro stabilitu v dolní části zdroje, který používáte. Také si uvědomte, že dlouhodobá stabilita nebo „drift“ v kontrolním snímači požaduje, aby displej byl pravidelně kalibrován. Jak dlouho byste měli čekat mezi kalibracemi? To záleží na druhu zařízení a na tom, jak je použito. Nejlepší je začít s krátkými intervaly mezi kalibracemi (3-6 měsíců), poté prodloužit intervaly podle toho, jak zařízení schopnost stability „udrží“.

 

Pokud se chcete dozvědět víc, kontaktujte našeho technika prodeje!

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Tomáš Kmoch
Telefon: +420 603 437 182 - pracoviště České Budějovice