Aktuality a novinky O nás Kontakt

Analyzátor kvality sítě a záznamník poruch Blackbox G5DFR

24-Bitový nepřetržitý záznam 5000 parametrů elektrické sitě rychlostí 1 024 vzorků na periodu ompatibilní s IEC 61850 MMS a GOOSE

Analyzátor kvality sítě a záznamník poruch Blackbox G5DFR

Průběžný nepřetržitý záznam

Analyzátor kvality elektrické sítě – Elspec Blackbox G5 DFR – je primárně zaměřen na provozovatele energetických soustav, distributory elektrické energie a inovátory v oblasti inteligentní sítí, tzv. smart grids. (TZ)

Elspec Blackbox G5DFR je plně vybavený digitální analyzátor vybavený technologií PQZIP. Jedná se o zařízení pro kontinuální záznam signálů elektrické energie. Díky tomu je Elspec Blackbox G5DFR ideální pro monitoring, ochranu energetické sítě, sledování kvality energie, synchronizaci fází a zátěžové profily.

G5DFR měří a zaznamenává 5000 parametrů kvality elektřiny průběžně s rozlišením ½ periody, 10/12 period, 150/180 period, z nichž 10 minut a 2 hodiny se vypočítá jakékoliv rozlišení pro účely zobrazení a vykazování. Proto není třeba volit, které parametry se mají zaznamenávat, a co je důležitější, které parametry mají být ignorovány.

Harmonická a inter-harmonická analýza

Analyzátor kvality energie

G5DFR využívá dva samostatné procesory pro FFT analýzu harmonických kmitočtů: První výpočet perioda pro periodě: FFT má rozlišení 1 cyklus pro rozšířenou šířku pásma. Tento proces poskytuje výsledky až do 512 harmonické při rozlišení 50 Hz. Druhý výpočet je 10/12 period: má rozlišení FFT 10/12 cyklů pro výpočet rozšířeného rozlišení a podskupin. Tento výpočet poskytuje velikost a úhel až do 512. při rozlišení 5 Hz.

Blackbox G5DFR_spektrum

 

Modulární design umožňuje rozšířit nasazení pro téměř jakýkoliv požadavek distributora el. energie. V kombinaci s Elspec PQSCADA Sapphire – systémem pro řízení spotřeby – nabízí BlackBox G5DFR výkonnou platformu pro získávání, analýzu a vykazování dat v energetických rozvodnách.

Zjistíte to rovnou na místě

Novinkou je možnost zobrazování detailních dat o stavu elektrické energie přímo v rozvodně na vestavěném 7“ dotykovém displeji. Pracovník tak již nemusí pro kontrolu konkrétního parametru vytvářet export veškerých dat a následně v kanceláři zjišťovat informace o změnách elektrické energie. Rovnou si je zobrazí na displeji včetně zvětšeného detailu.

Data, data, data…                

Analyzátor je schopen 24-bitového nepřetržitého záznamu 1024 vzorků v jednom cyklu při frekvenci 50/60 kHz. To znamená, že je schopen zaznamenat přes 10 000 parametrů v jednom cyklu na každý analogový kanál, a tím umožňuje analyzovat prakticky jakýkoliv elektrický parametr. Od krátkých přechodových jevů až po dlouhodobá rušení. Díky patentované kompresní technologii PQZIP je systémová kapacita rozšířena 1000 násobek a tak je G5DFR schopen nepřetržitě ukládat data po dobu až 1 roku.

Záznam hraničních událostí na eleketrické síti

BlackBox G5 DFR je určen k detekci každé situace, která se vyskytne v energetické síti. Mechanismus měření umožňuje konfigurovat hraniční události na jakýkoliv měřený parametr (více než 10.000) a/nebo I/O porty. Nastavení podporuje přesažení limitu, množství změněných limitů, včetně krátkodobých špiček a propadů signálu. Vzhledem k tomu, že BlackBox G5DFR zaznamenává průběhy signálů kontinuálně, nastavení hraničních událostí neovlivňuje záznam, ale ukládá výsledné protokoly samostatně, včetně času zahájení, ukončení, doby trvání, závažnosti a rozsahu události. Všechny události mohou také být zobrazeny v tabulkovém nebo bodovém grafu jako CBEMA / ITIC.

Webové rozhraní

BlackBox G5DFR je vybaven webovým serverem založeným na HTML5. Lze tak k datům přistupovat přes jakékoliv zařízení s webovým prohlížečem prostřednictvím bezpečnostního hesla. Webové rozhraní, které se používá pro konfiguraci a účely monitorování, zahrnuje dva hlavní moduly:

Modulární design Blackbox DFR umožňuje nasazení v centralizovaných i decentralizovaných soustavách, které s rozvojem malých lokálních zdrojů energií vyžadují přesné informace pro jejich řízení.

Neomezené sledování událostí

Pro řízení provozu energetické sítě je nezbytné sledování výjimečných stavů odlišných od běžných hodnot a slouží k tomu nastavené limity alarmů. U Blackbox DFR je možné nastavit libovolný počet těchto alarmů a lze je přesně definovat pro libovolnou aplikaci sledování aktuálních stavů v energetické síti. Možnosti tak zahrnují standardní spektrum parametrů a mnohem více, například změny digitálních vstupů, překročení analogových hodnot, dynamiku systému, logické operátory, limity na síti, agregaci událostí, a další.      

Lokalizace poruch na vedení

Blackbox G5DRF má integrován algoritmus pro vyhledání a určení místa poruchy na vedení. Při nasazení jednoho terminálu na konec vedení dokáže vypočítat vzdálenost poruchy od terminálu, a určit tak přibližnou lokalitu problému. V případě nasazení dvou terminálů G5DRF na oba konce vedení je možné určení polohy přesněji na základě synchronizovaných záznamů.    

Měření energií s přesností 0,1 %

Díky schopnosti přesného odečtu událostí v energetické síti, je analyzátor vybaven vysoce přesným měřením energií, které může získávat data jak odečtem umístěným v trafostanicích vysokého napětí, tak i lokálních sítích nízkého napětí. Měření je prováděno s extrémní přesností 0,1 % a zcela převyšuje průmyslové standardy. Konkrétně zaznamenává toky energií uvnitř distribučního systému a také dodanou a přijatou energii od spotřebitele, což je zásadní v souladu s rozvojem chytrých energetických sítí. 

Synchronizace je klíč

Pro zmíněné odečty v decentralizovaných distribučních sítích je hlavní zajištění přesné synchronizace naměřených dat, které v Blackbox DFR probíhá v reálném čase. Každý samostatný modul může být nezávisle synchronizován s přesností vyšší než 1 mikrosekunda což je zajištěno přes satelitní GPS a IRIG B. Následně při využití DSP synchronizace lze dosáhnout ještě vyšší přesnosti v řádech 100 nanosekund. Díky tomu lze události naměřené jednotlivými moduly napříč celou energetickou sítí dát do vzájemné souvislosti, protože obsahují stejnou časovou značku.    

Data o stavu sítě i v mobilu

Integrovaný webový server Blackbox G5DFR umožňuje zobrazit veškeré elektrické parametry na širokém spektru mobilních chytrých telefonů nebo tabletů se systémem Android, iOS nebo Windows 8 a 10 s prohlížeči Firefox, Internet Explorer, Safari a dalšími.  

Podívat se tak lze na detail v rozlišení 1 mikrosekundy až po záznam délky 1 rok. K dispozici je celkový souhrn dat s grafy a parametry, analytické zobrazení - pro sledování parametrů v reálném čase s historickými daty k porovnání, a sledování událostí dle kategorií, parametrů, kanálů a jejich kombinací.  

Vlastnosti Elspec Blackbox G5DFR

24-Bitový nepřetržitý záznam dat rychlostí 1 024 vzorků na periodu[50/60Hz]

Modulární řešení

Centralizovaná a decentralizovaná architektura

Nevyšší  synchronizace

Vyhovuje IEC 61850 MMS a GOOSE

Rozsáhlé webové rozhranní

7”. dotykový LCD display

Škálovatelná archytekture

Popis jednotlivých modulů Blackbox G5DFR

1/ Modul digitalního záznamníku poruch (DFR)

2/ Jednotka měření fáze (PMU)

3/ Modul monitoring kvality energie (PQM)

4/ Záznamník sekvencí událostí (SER)

5/ Dynamický monitoring systému (DSM)

6/ Lokalizace poruch pomocí měření impedance (IbFL)

7/ Energy Billing Measurement (EBM)

8/ Lokalizace změny impedance pro lokalizaci poruchy (IDFL)

 

 

Dokumenty ke stažení

Specifikace

Pořízení dat  
Vzorkovací rychlost, Maximální počet vzorků na periodu  
Proud 512
Napětí 1 024
Digitální & Pomocné kanály - vzorků za periodu 128
Typ Analogo Digitálního převodníků 24 Bitů
Rozměry  
Dimensions [W X H X D] 21.5 x 22.1 x 29.1 cm (8.48” x 8.7” x 11.45”)
Fre-kvence  
Základní frekvence 37 – 70Hz
Rezlišení frekvence 1mHz
Přesnost frekvence ±1mHz
PMU  
Použité standardy IEEE C37.118 – 2011
M Class transmission Max rate 100/sec for 50Hz, 120/sec for 60Hz
P Class Transmission rate 200/sec for 50Hz, 240/sec for 60Hz
Rozhraní (Zadní panel )  
 SFP Porty (100/1,000MB/s) 2
 Seriové porty 1
 USB PORTY 2
 PPS 1
 Rozhraní (Přední panel )  
 USB PORTY 2
 Ethernet porty (10/100MB/s) 1
 Seriové porty 1
Komunikační protokoly  
 IEC 61850 MMS, GOOSE, Sample Value
MODBUS TCP/IP, RTU
Napájení  
Síť 100-260 VAC @50/60 Hz or
  100-300 VDC
Pomocné 24VDC
Hodiny  
Vnitřní hodiny reálného času 20PPM
GPS 0.5μsec
IRIG B 0.5 μsec
NTP 100 μsec
Podmínky prostředí  
Pracovní teplota -20C to 70C (-40F to 1580F)
Skladovací teplota – 40C to 85C (-40F to 185F)
  Human Machine
Ovládání  
 7” LCD display  

Dotaz na další podrobnosti

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

*Vaše údaje zpracováváme na základě oprávněného zájmu, dle našich zásad o ochraně osobních údajů.

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Tomáš Kmoch
Telefon: +420 603 437 182 - pracoviště České Budějovice
Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724
Petr Nedorost
Telefon: +420 739 475 699 - pracoviště Praha