Aktuality a novinky O nás Kontakt

Snadné zachycení rozběhového proudu - Fluke 190

Měření a analýza rozběhového proudu jsou užitečné metody zjišťování parametrů elektrického obvodu. V následujícím článku je popsáno použití osciloskopu Fluke řady 190 k zachycování a zobrazování průběhu rozběhového proudu.

Měření rozběhového proudu

Rozběhový proud je počáteční změna proudu v obvodu vyvolaná prvním připojením napětí k zátěži. Tento proud se projevuje u motorů, napájecích zdrojů, zářivek a výbojek a lze jej zachytit, zobrazit a analyzovat jeho vlastnosti. Takto je následně možné identifikovat problémy v dané části rozvodu. Přestože se příklad uvedený v tomto článku týká motoru, popsaný postup lze použít pro jakýkoliv spotřebič. Naměřené průběhy uvedené na obrázcích jsou skutečné průběhy získané na třífázovém motoru s rozběhem hvězda/trojúhelník.

Rozběh asynchronních motorů hvězda/trojúhelník zmenšuje náběhový proud faktorem Ö3.

V zapojení do hvězdy je napětí přiváděno vždy mezi dvě cívky motoru (obr. 1). To znamená, že na cívkách je napětí 230 V (v síti 3 × 400 V/230 V). Při přepnutí motoru do trojúhelníku je na cívkách plné napětí 400 V (obr. 2).

Obr. 1. Obr. 2.

Pro zachycení náběhového proudu přístrojem ScopeMeter 190 je přístroj připojen jedním kanálem přes napěťovou sondu 1 : 10 na měřenou síť a druhým kanálem přes proudovou sondu na jeden ze tří přívodních vodičů k motoru.

Rozběhový proud byl měřen ScopeMetrem v režimu osciloskopu (obr. 3) na třífázovém motoru větrací jednotky. K přepínání hvězda/trojúhelník byl využit stykač a zpožďovací relé. Z důvodu zpoždění bylo pro spuštění měření a zachycení průběhu použito vnější spouštění osciloskopu odvozené od okamžiku zapnutí motoru (na obr. 4, 5, 6 a 7 je zobrazeno nastavení měřicího přístroje). Pro vnější spouštění byl použit třetí vstup ScopeMetru, běžně sloužící jako vstup multimetru, v tomto případě nastavený jako vnější spouštění (obr. 8 a obr. 9).

Obr. 3. Obr. 10. Obr. 11.

Analýza rozběhového proudu motoru hvězda/trojúhelník

Třífázový motor získává svůj počáteční pohyb z fázového rozdílu mezi třemi fázovými napětími. Tato napětí vytvářejí točivé pole, které nutí rotor aby se roztočil. Každý motor má svou specifickou rozběhovou charakteristiku, která musí být zohledněna při analýze rozběhového proudu, protože nejen konstrukční vlastnosti motoru, ale i vnější prostředí (teplota, amplituda napětí, zatížení osy motoru) ovlivňují rozběhový proud. Na všechny uvedené faktory by měl být při analýze brán zřetel. V případě třífázových motorů poskytuje např. pohled na průběh špičkového proudu v závislosti na čase informaci o době, kterou motor potřebuje od okamžiku rozběhu z klidového stavu do stavu normálního běhu. Současně lze vidět i průběh ustáleného proudu při normálním běhu. To může pomoci při odhalení přetížení motoru nebo při zjišťování závad na rozběhových obvodech motoru.

Obr. 4. Obr. 5. Obr. 6.

 

Závěr

Použitím záznamového režimu ScopeMetru Fluke řady 190 lze snadno zaznamenat rozběhové proudy a zobrazit celý cyklus rozběhu. Takto získané údaje je možné uložit do paměti přístroje a později prohlížet nebo s využitím programu FlukeView přesunout do PC. Veškeré detaily měření, jako špičky proudu, časové vztahy atd., lze odměřovat kurzory přístroje. Je možné i zvětšit již naměřené údaje (funkce zoom) a znovu zobrazit veškeré podrobnosti měření (obr. 10 a obr. 11).

Měřením pomocí ScopeMetrů řady 190 lze předem určit potřebné vlastnosti elektrických rozvodů a zkontrolovat je po instalaci zařízení. Přitom tyto přístroje zaručují vysokou bezpečnost při použití tím, že jsou jejich jednotlivé vstupy galvanicky oddělené a izolované do 1 000 V s bezpečností CAT III podle ČSN EN61010-1.

Obr. 7. Obr. 8. Obr. 9.

Další podrobnosti lze získat od zástupce firmy Fluke, společnosti Blue Panther instruments, na adrese: www.blue-panther.cz

 

Autor: Ing. Jaroslav Smetana

Publikováno: časopis Elektro ročník: 2003 číslo: 12 strana: 16

Elektronická verze: https://www.odbornecasopisy.cz

Váš dotaz bude odeslán naším specialistům. Brzo se Vám ozveme.

Ing. Jaroslav Smetana
Telefon: +420 241 762 724

Ing. Tomáš Kmoch
Telefon: +420 603 437 182 - pracoviště České Budějovice